מיסוי עסקים בסביבת מטבעות דיגיטליים – מוסד כספי, נש"מ / נש"פ

מיסוי עסקים בסביבת מטבעות דיגיטליים – מוסד כספי, נש"מ / נש"פ

בשנים האחרונות אנחנו עדים לצמיחתו של ענף כלכלי טכנולוגי חדש יחסית המשלב טכנולוגיה עם פעילות פיננסית, ובקיצור – פינטק (FINTECH). מדובר בתופעה בינלאומית שלא פסחה על ישראל ואנו רואים בארץ עסקים חדשים רבים המתפתחים בתחום. ענף הפינטק כולל בין השאר גם עסקים הפועלים בסביבת מטבעות דיגיטליים כמו ביטקוין או אתריום.

בעבר רק חברות ענק יכלו להרשות לעצמן לאפיין ולפתח את הטכנולוגיה הפיננסית שלהם בעצמן, אבל היום, בשל מגמות כמו הנגשה של יכולות פיתוח מתקדמות, התפשטות הקוד הפתוח ויצירת קהילות פיתוח בינלאומיות, ניתן לחזות בהתפשטות העיסוק בטכנולוגיה פיננסית בכל עבר. תוסיפו לכך את הבאז סביב הביטקוין ומטבעות דיגיטליים נוספים ואת ההזדמנויות הכלכליות שטמונות בו, ותגיעו למסקנה שאנו עדים לראשית מהפכה כלכלית חדשה. כאמור, למהפכה כלכלית זו אופי טכנולוגי פיננסי, ועל כן נראה במקביל להתפתחותה גם את עלייתם של המוסדות הפיננסים, צורת התאגדות שהייתה בעיקר נחלתם של הבנקים וחלפני הכספים עד כה.

מוסדות פיננסים טכנולוגיים אינם עסקים רגילים, הכנסותיהם העיקריות לא נובעות ממכירת שירותים או סחורה אלא מריביות, עמלות, הפרשי שער וכו' ועל כן, חל עליהם משטר מס מיוחד – בדומה לבנקים, צ'יינג'ים וחברות ביטוח. משטר המס הייחודי הזה מסייע לענף להתקיים בסביבה רגולטורית ומיסויית התואמת את פעילותו.

אז מהו בעצם מוסד כספי ולמה אנחנו צריכים אותו?

"מוסד כספי" היא הגדרה של רשות המיסים לעסקים שקיבלו ממשרד האוצר רישיון "נותני שירותים פיננסים" (או נותני שירותי מטבע לפי החוק הישן) למסחר בנכסים פיננסיים כגון הלוואות (בנקים), מט"ח (צ'יינג'ים) או מטבעות דיגיטליים (החל משינוי חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים בשנת 2017). הגדרתו של המוסד הכספי באה לתקן עיוות מיסויי בזירת המע"מ.

כל עסק בישראל מתחייב במע"מ בשיעור 17% על מחזור העסקאות שלו ומאידך יכול לקבל בחזרה מע"מ ששילם על הוצאותיו העסקיות. מוסד כספי, אינו "עוסק" לצרכי מע"מ, כלומר הוא לא משלם מע"מ על עסקאותיו אלא על הרווח המופק בלבד. נמחיש את עליונות המוסד הכספי על שיטת המיסוי המסורתית כ"עוסק" במע"מ: נניח מצב בו אדם מקים זירת מסחר במטבעות דיגיטליים.

כשמדובר בעוסק שאינו מוסד כספי, המע"מ יחול על שווי המכירה כולה ולא רק על העמלה של אותו אדם למשל – לקוח ממיר באמצעות זירת המסחר ביטקוין לאתריום בשווי 100 ש"ח ומשלם 5% עמלה עבור ההמרה. מכיוון שמע"מ רואה את העסקה בברוטו, העוסק, שקיבל בסך הכל עמלה בשווי 5 ש"ח, צריך לשלם 17 ש"ח למע"מ עבור "מכירת" מלאי האתריום שברשותו ומנגד אינו יכול לקזז מע"מ על "רכישת" מלאי הביטקוין. אין באפשרותו לגלגל את העלויות ללקוח שיכול לבחור בכל זירת מסחר אחרת. אם אותו עוסק היה פועל לקבלת רישיון נש"פ ממשרד האוצר ונרשם כמוסד כספי, הוא היה משלם 17% על הרווח שלו בלבד (5 ש"ח בניכוי הוצאות). מדובר בעצם בתקלת מס שעלולה להעביר כל עסק מרווחיות להפסד.

עם זאת, למוסד כספי קיימות חבויות אחרות שלא נדרשות מסוגי עוסקים אחרים כגון דיווח למשרד האוצר (בנוסף לדיווח לרשות המיסים) ותשלום מס שכר בשיעור 17% על הוצאות השכר.

חשוב לציין שקיימת התחייבות במע"מ בשני המקרים למרות שהעסקה לא כללה תשלום בפיאט בשום שלב, בהתאם לעמדת רשות המיסים.

לעיתים, עבור העוסקים בענף המטבעות הדיגיטליים ושווקי הקריפטו או כאלו העוסקים במישרין במסחר בביטקוין, אין קביעה חד משמעית האם עליהם להתאגד כמוסד כספי או כעוסק לעניין מע"מ. הדקויות בסיווג נוגעות לצורת המדידה של מחזור המכירות.

ובכן, האם יש לראות בעסק המספק שירותי המרה קריפטו-פיאט כמי שרוכש ומוכר ביטקוין? אם כן, ייקבע מחזור המכירות של עסק זה בהתאם לסכום המכירות ברוטו של סך כל המרה שבוצעה.

או שמא, יש לראות בו כמי שנותן שירותים של המרת מטבעות ועל לכן למדוד את מחזור המכירות אך ורק עבור העמלות שנגבו?

לדעתי חשוב לבחון לעומק את דקויות שיטת העבודה בעסק כדי לקבוע – האם הרווח נובע מפערי שערי קניה-מכירה בלבד? האם קיימת עמלת המרה קבועה? האם העסק מחזיק במלאי מטבעות משלו או מפנה את ההמרה לזירת מסחר מרוחקת?

בהתבסס על התשובות לשאלות אלו ורבות נוספות הקובעות את אופי ומהות העסק, תיקבע רשות המיסים האם ההכנסה תימדד לפי מחזור מכירותיו ברוטו או נטו, כעוסק או כמוסד כספי?

תכנון עסקי ומיפוי מיסויי בטרם תחילת הפעילות יכול לחסוך הוצאות מס משמעותיות.

לסוגיה זו השלכות רבות אשר לא בכולם דנו במסגרת מאמר זה, ובכל מקרה, אין לראות במאמר ייעוץ מכל

סוג שהוא, לא לנקיטת פעולה, לא לתכנון מס, ולא כבסיס לפניה למס הכנסה. המאמר נכתב כחומר העשרה וכבסיס לדיון.

אנו ממליצים להתייעץ עם רואה חשבון המתמחה במיסוי מטבעות קריפטוגרפיים, לאור שינויי החקיקה הרבים והסוגיות הרבות והחדשות שהתחום מביא איתו.

רואה חשבון חנן אהרנפלד, שותף במשרד רואי חשבון ויצמן אהרנפלד, מתמחה בליווי והקמת עסקים בסביבת מטבעות קריפטוגרפיים וכן בהסדרת דיווחי מס של יחידים ועסקים הפועלים בתחום.

חנן הוא יועץ עסקי רשמי של "מעוף – הסוכנות לעסקים בינוניים וקטנים" בתחום הפינטק, הראשון מסוגו בארץ.

[email protected] | WWW.CPA-CRYPTO.CO.IL | 077-5627919

שתף באמצעות
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin